My default image

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa na weekend - co, gdzie, kiedy

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Dąbrowa na weekend - co, gdzie, kiedy


Tymon Tymański, Dorota Miśkiewicz, Jan i Błażej Peszek w ten weekend odwiedzą Dąbrowę. Koncerty i spektakl w gwiazdorskiej obsadzie, to znak, że trwa ZagłębieWood. Najmłodsi też chętnie wybiorą się na pierwsze przedstawienie w ramach Niedzielnego Poranka Teatralnego.

Dąbrowa na weekend - co, gdzie, kiedy

PIĄTEK 

Klub Osiedlowy Helikon 
Jesień idzie przez park 
 
Jesień idzie przez park - pod takim tytułem w Klubie Osiedlowym Helikon, obędzie się koncert inaugurujący nowy sezon kulturalny w tej placówce. 
 
W programie nie zabraknie utworów z nutą jesienną, ale również pełnych pozytywnej energii, którymi organizatorzy chcą wprowadzić swoich bywalców w rok pełen niespodzianek i miłych wrażeń. Różnorodność stylów muzycznych skierowana jest do subiektywnych upodobań każdego słuchacza. 
 
W koncercie weźmie udział działający w klubie chór Zorza oraz soliści, którzy od kilku lat rozwijają swój talent pod okiem instruktorów działających w tej placówce. Całość została przygotowana przez Elżbietę Kaźmierską i Jerzego Kołodzieja. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.30. 
Wielorakość – wernisaż wystawy 
 
Gdzie 14 artystów, tam bogactwo technik i barw – tak w skrócie można opisać zbliżającą się wystawę Wielorakość, która od 6 października do 3 listopada w Galerii Sztuki PKZ prezentować będzie malarską twórczość wykładowców Katedry Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. 
 
Jak inaczej poznawać sztukę, jak nie na podstawie dzieł profesjonalistów. Czternastu wykładowców malarstwa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wystawi swoje prace w pałacowej galerii, ukazując różne techniki, inspiracje i autorski ruch pędzlem. Część z nich będziemy mieli okazję spotkać podczas wernisażu. Nazwa „Wielorakość” ma nie tylko podkreślać liczbę artystów i ich różnorodne podejście do malarstwa, ale także mnogość wydarzeń towarzyszących wystawie. W czasie trwania ekspozycji zostaną zorganizowane warsztaty, których uczestnicy – grupy szkolne oraz osoby indywidualne - poznają poszczególne etapy tworzenia obrazu, począwszy od kompozycji, przez mieszanie barw i malowanie, również za pomocą niekonwencjonalnych narzędzi. W trakcie zajęć malarze amatorzy zostaną również oprowadzeni przez kuratora wystawy po „Wielorakości”. Dodatkowo planowane są wykłady o sztuce, które poprowadzi dr Adam Rokowski. 
 
Wśród autorów wystawy, która potrwa do 3 listopada znaleźli się: 
 
prof. Jarosław Kweclich, prof. Marian Jarzemski, prof. Rafał Janusz Głowacki, prof. Włodzimierz Kulej, prof. Włodzimierz Karankiewicz, prof. Magdalena Snarska, prof. Beata Babel-Karankiewicz, dr Dariusz Słota, dr Bartosz Frączek, dr Jakub Jakubowski, mgr Tadeusz Kosela, dr Adam Rokowski, mgr Justyna Warwas oraz mgr Artur Wawrzkiewicz. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00. 
Tymon & The Transistors 
 
Zatrzymaj Wojnę! – to nazwa ostatniej płyty zespołu Tymon & The Transistors, stanowiąca muzyczny manifest antywojenny oparty na tekstach znanych autorów polskich i rosyjskich. To właśnie utwory z tej płyty będziemy mogli głównie usłyszeć podczas koncertu na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia w ramach Dąbrowskiego Festiwalu Kultury Zagłębiewood. 
 
Grupa Tymon (Tymański) & The Transitors powstała latem 2002 r. w Olecku na potrzeby współpracy przy filmie Wesele Wojtka Smarzowskiego. Soundtrack zyskał uznania krytyków, tym samym zdobywając liczne nagrody m.in. Orła Akademii Filmowej 2003 oraz Złotą Kaczkę czasopisma Film. W 2006r. kwartet wydał drugi album Don't Panic! We're From Poland, na którym znalazły się również utwory napisane wspólnie z Robertem Brylewskim – ikoną polskiego rocka alternatywnego. Słynny Afa współtworzył z Tranzystorami również ich szóstą płytę Polskie gówno, stanowiącą jednocześnie muzykę do filmu o tym samym tytule. Musical otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w tym: nagrodę w kategorii Inne Spojrzenie na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix i nagrodę za muzykę na Koszalińskim Festiwalu „Młodzi i film”. W 2009 r. Tymon & The Transitors wydali płytę Bigos Heart, na którym gościnnie wystąpili Leszek Możdżer i Grzegorz Halama. Rok później album zdobył Fryderyka w kategorii Alternatywny Album Roku. 
 
W lutym 2017 r. odbyła się premiera siódmego albumu zespołu Zatrzymaj Wojnę!. Płyta zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. ​Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment. 
 
SOBOTA 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00. 
Piano.pl – koncert 
 
W ramach Dąbrowskiego Festiwalu ZagłębieWood będziemy świadkami muzycznego hołdu złożonego polskiej pianistyce. Dorota Miśkiewicz wraz z Atom String Quartet oraz trzema, należącymi do różnych pokoleń pianistami wykona koncert będący kameralną wersją projektu PIANO.PL. 
 
Koncert PIANO.PL jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz i Atom String Quartet zaprezentowali się najwybitniejsi muzycy polskiego fortepianu. Płyta z rejestracją koncertu miała swoją premierę 28 października 2016 r. wywołując ogromne uznanie krytyków i środowiska muzycznego, które przełożyło się na przyznanie płycie m.in. nagród JAZZ TOP 2016 oraz nominacji do nagrody Fryderyki 2016. 
 
Na koncert w ramach Dąbrowskiego Festiwalu Kultury Zagłębiewood składać się będą piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały pianistom. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają! 
 
WYKONAWCY: 
Dorota Miśkiewicz – śpiew 
Andrzej Jagodziński – fortepian 
Michał Tokaj – fortepian 
Piotr Orzechowski (Pianohooligan) – fortepian 
Atom String Quartet: 
Dawid Lubowicz – skrzypce 
Mateusz Smoczyński – skrzypce 
Michał Zaborski – altówka 
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela 
 
NIEDZIELA 
 
Dom Kultury Ząbkowice godz. 10.30. 
Kozucha Kłamczucha – Niedzielny Poranek Teatralny 
 
Kolejny sposób na miłe, rodzinne, weekendowe spędzenie czasu. PKZ Dom Kultury Ząbkowice zaprasza dzieci i rodziców na Niedzielne Poranki Teatralne. 
 
Kozucha Kłamczucha 
 
Klasyka polskiej literatury dziecięcej. Przedstawienie na motywach utworu Janiny Porazińskiej zrealizowane w formie zabawnej opowieści o niesfornej Kózce. Ze spektaklu wypływa cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. To żywy wesoły spektakl, podczas którego dzieci mają możliwość wystąpienia w tańcu góralskim. Przez cały spektakl dzieci biorą czynny udział na przykład rozmawiając z Gospodarzem i Zazulką oraz wymyślając nowe imię dla Kozy już nie Kłamczuchy. Uwagę zwraca piękna scenografia i oryginalne stroje aktorów akcentujące piękno Podhala. Występują postacie: Wilk, Koza, Lis, Gospodarz, Niedźwiedź, Zazulka. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00. 
Peszek kontra Peszek – spektakl teatralny 
 
Dwóch Peszków – Jan i Błażej – w dwóch jednoaktowych spektaklach teatralnych: Pojedynek – Zabawa w detektywa oraz Nie strój zdobi nieboszczyka, przedzielonych 20-minutową przerwą. Dwaj znakomici aktorzy w tajemniczym pojedynku na słowa i emocje! Jan Peszek w roli autora kryminalnych powieści, milionera zdradzanego przez młodą żonę oraz Błażej Peszek, jako jej kochanek w błyskotliwym thrillerze Pojedynek – zabawa w detektywa, czyli nowej adaptacji sztuki Anthonego Shaffera Detektyw z 1971 r. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana – w 1972 r. przez Josepha L. Mankiewicza (w filmie obsypanym Oscarami zagrali Laurence Olivier i Michael Cain) oraz w roku 2006 w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha (w rolach głównych Jude Law i Michael Cain). 
 
Pisarz Andrew Wyke zaprasza do swojego domu aktora Milo Tindla. Z pozoru niewinne spotkanie zamienia się w pozbawianą reguł grę, którą Andrew i Milo toczą między sobą. W tej grze wszystko jest możliwe. Para wyrafinowanych graczy zastawia sieć pułapek, w które wpada zarówno widz, jak i policja prowadząca śledztwo. 
 
Przekład: Cecylia Wojewoda; 
Adaptacja tekstu: Błażej Baraniak; 
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Błażej Peszek; 
Scenografia: Mariusz Twardowski; 
Kostiumy: Julia Kornacka; 
Występują: Jan Peszek i Błażej Peszek 
 
Nie strój zdobi nieboszczyka 
 
Ona i On. I Pani Radczyni, która jest zamożna. I nieroztropnie umiera w nieodpowiednim momencie. A tak wygodnie żyło się koło niej i trochę jej kosztem. Bez Pani Radczyni świat się przewraca. Jest na to sposób. Zmartwychwstanie. I zaczyna się psychodrama, a potem – horror… 
 
Tłumaczenie: Marek Ostrowski; 
Reżyseria: Błażej Peszek 
 
Obsada: 
Katarzyna Krzanowska 
Jan Peszek 
Błażej Peszek 
 
CAŁY WEEKEND 
 
Hala Widowiskowo-Sportowa 
Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej 
 
Plan rozgrywek 
 
Dzień I – 6.10. godz. 12.00. 
Dzień II 7.10. godz. 14.00. 
Dzień III 8.10. godz. 10.00. 
 
Już po raz szósty odbędzie się Memoriał upamiętniający wybitną polską siatkarkę, Agatę Mróz-Olszewską. Dodatkowo kibice zobaczą mecz o superpuchar Polski. 
 
Podczas VI Memoriału wystąpią Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, TJ Sokol Frydek Mistek z Czech, Linamar Bekescsabai RSE z Węgier, a także Hapoel Kfar Saba z Izraela. 
 
Dodatkowo w hali „Centrum” dojdzie do pojedynku o superpuchar Polski, w którym mistrz i zdobywca pucharu Chemik Police zmierzy się z finalistą tych rozgrywek, Budowlanymi Łódź. 
 
Wydarzenie to nie tylko rywalizacja sportowa. Przypominając utytułowaną siatkarkę Agatę Mróz-Olszewską, która zmarła na białaczkę, ma na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej krwiodawstwa oraz transplantacji szpiku kostnego. W jego trakcie będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. 
 
Memoriał w Dąbrowie Górniczej odbędzie się po raz trzeci. Miasto było gospodarzem tej imprezy w 2011r. Wtedy na boisku walczyły siatkarskie drużyny narodowe kobiet, triumfatorem turnieju została Rosja. W zeszłym roku wystąpiły żeńskie zespoły klubowe - TJ Sokol Frydek Mistek z Czech, "ZARECHIE" Odintsovo z Rosji, CSM BUCURESTI z Rumunii oraz Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Zwyciężył zespół rosyjski. 
 
Kino Kadr 
Fantastyczna kobieta godz. 17.00
 
Gatunek: dramat, kraj produkcji: Chile, USA, Niemcy, Hiszpania, 2017 czas trwania: 104 min. 
 
Reżyseria: Sebastián Lelio, Obsada: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Antonia Zegers 
 
Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby. 
 
Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd. 
 
„Fantastyczna kobieta” była wydarzeniem tegorocznego Berlinale, gdzie przyniosła chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ. 
 
Twój Vincent godz.19.30. 
 
Gatunek: biograficzny, animacja, kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, 2017, czas trwania: 95 min. 
 
Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Obsada: Douglas Booth, Eleanor Tomlinson, Saoirse Ronan, Chris O'Dowd, John Sessions, Aidan Turner, Helen McCrory, Robert Gulaczyk 
 
27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? 
 
„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. 
 

Komentarze


Pozostałe

Dąbrowa na weekend

Pójść na koncert młodej, utalentowanej artystki? A może złapać byka za rogi? Albo świetnie się bawiąc, pomóc chorej dziewczynie? Nie musicie wybierać. W piątkowe popołudnie zapraszamy na koncert Julii Marcell Trio, który będzie kolejnym wydarzeniem w ramach ZagłębiaWood. W sobotę, pisząc dyktando, sprawdzicie swoją wiedzę ortograficzną. W niedzielę wiele będzie się działo na placu Wolności, gdzie każdy powinien przyjść, by dobrze się bawiąc, pomóc chorej Patrycji.

Zobacz więcej