My default image

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa na weekend

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Dąbrowa na weekend


Jesień w tym roku przyszła wcześnie i aby nie dać się jej melancholijnym nastrojom, zachęcamy do wyjścia z domu i skorzystania z weekendowych propozycji. Nic tak nie przegania smutków, jak aktywność fizyczna. Do udziału w piątkowej Dąbrowskiej Masie Krytycznej fanów dwóch kółek nie trzeba namawiać. W sobotę odbędzie się bieg na sześciu nogach, czyli człowieka i jego psa. Nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych.

Dąbrowa na weekend
Koncertem laureatów zakończy się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka. Natomiast Grupa Mocarta zabierze widzów w niecodzienną, pełną humoru podróż muzyczną. Z kolei na najmłodszych czeka filmowa przygoda. Przez weekend i jeszcze dłużej w kinie Kadr będą mogli obejrzeć obrazy, nakręcone specjalnie z myślą o młodych widzach. 
 
PIĄTEK 
 
Plac Wolności godz. 17.00. 
Dąbrowska Masa Krytyczna 
 
Najbliższa Masa Krytyczna będzie zwieńczeniem akcji Mobilny Dąbrowianin, która jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Trasa będzie liczyła ok. 10 km., przebiegać będzie, jak co roku głównymi ulicami Dąbrowy Górniczej, z zakończeniem na Pl. Wolności, gdzie wśród uczestników przejazdu zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe. 
 
Uwaga: Na czas przejazdu zakładamy własne kamizelki odblaskowe. Impreza odbędzie się niezależnie od pogody. 
 
SOBOTA 
Tor Motocrossowy w Zakawiu 
Hard Dog Race Base 
 
Nie ma chyba bardziej przyjacielskiego duetu niż człowiek i pies. O tym, jak wielka jest przyjaźń i współpraca pomiędzy zwierzęciem, a jego właścicielem będzie można się przekonać podczas biegu Hard Dog Race Base. Zawodnicy, wspólnie ze swoimi czworonogami, będą musieli pokonać trasę o długości 6 kilometrów złożoną z 16 przeszkód. 
 
Hard Dog Race jest Ekstremalnym Biegiem Terenowym, w którym pies w parze z właścicielem pokonuje specjalnie przygotowaną trasę składającą się z wodnych, błotnych i piaskowych przeszkód. W biegu, który nie wymaga ani od psa, ani od pana specjalnego przygotowania, swoich sił może spróbować każdy chętny bez względu na rasę psa. 
 
Doświadczenie z dotychczasowych zawodów rozgrywanych m.in. na Węgrzech pokazuje, że każdy, kto lubi biegać, lubi wyzwania, nie boi się wybrudzić i tworzy zgraną parę ze swoim psem jest w stanie pokonać tę trasę. 
 
Hard Dog Race to nie tylko zawody z psem. Naszym hasłem jest: pies to nie tylko „żyjące stworzenie”, to nasz przyjaciel i członek rodziny. Dlatego zasługuje on na uwagę, szacunek i miłość. HDR wierzy w to, że właściciele psów i osoby nieposiadające psów mogą żyć w zrozumieniu i wzajemnej tolerancji. Fundamentem tego porozumienia jest podnoszenie poziomu kultury posiadania psów, co HDR stara się wspierać. Celem każdej imprezy jest stworzenie niezapomnianego przeżycia, zarówno dla uczestników (właścicieli oraz ich psów), jak i dla widzów (również psich). 
 
Dlatego też poza wyścigiem planujemy pokazy psiej tresury czy interaktywne zajęcia z agility. Ponadto pojawią się psy ze schroniska, które będzie można poznać i ewentualnie później adoptować. Współpracujemy ze schroniskami i fundacjami działającymi na rzecz adopcji psów i wspieramy je jak możemy. Na imprezie Hard Dog Race każdy znajdzie coś dla siebie. 
 
Púza András: ZAŁOŻYCIEL I ORGANIZATOR HARD DOG RACE: Świat psów zauroczył go 30 lat temu. W czasie swojej misji w Afganistanie, jako przewodnik psa-sapera zrozumiał, co znaczy współpracować z psem w warunkach ekstremalnych. Regularnie bierze udział w ekstremalnych biegach z przeszkodami. Od ponad 20 lat trenuje sztuki walki. Z takim zapleczem pomysł stworzenia zawodów Hard Dog Race był praktycznie czymś naturalnym. 
 
Będzie można się zapisać w dniu zawodów, na miejscu. Dodatkowych informacji o zawodach udziela również Joanna Duda pod numerem telefonu 505 603 049 lub mailowo pod adresem duda.joanna@harddograce.pl
 
Kino Kadr godz. 15.00. 
 
Solan i Ludwik – Wielki Wyścig z Serem – seans dla dzieci 
Kraj: Norwegia, 2015, czas trwania: 78 min, gatunek: animacja 
Kategoria wiekowa: 7+ (dubbing) 
Reżyseria: Rasmus A. Sivertsen 
 
Czy gra się, aby wygrać, czy gra się, tylko, aby grać? Pewny siebie i uwielbiający rywalizację Solan nie ma wątpliwości – marzy o zwycięstwie w wielkim serowym wyścigu. Zawadiacki Solan jest mistrzem w niejednej dyscyplinie. Łyżwiarstwo, skok wzwyż czy warcaby – zawsze jest najlepszy. Remis? Dla niego to słowo mogłoby nie istnieć. Liczy się tylko sukces, a on zawsze wygrywa. Pewien kolejnego zwycięstwa bez zastanowienia staje do wielkiego wyścigu z serem. Jeśli wygra, zyska kolejny mistrzowski tytuł, jeśli przegra, on i jego przyjaciele stracą dach nad głową. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa. Przeciwnicy zastawiają pułapki (w końcu wszystkie chwyty dozwolone). Czy Solan i jego drużyna zwyciężą? 
 
Storm. Opowieść o odwadze – seans dla dzieci godz. 17.00.  
Kraj: Holandia, 2017, czas trwania: 100 min, gatunek: aktorski 
Kategoria wiekowa: 9+ (dubbing) 
Reżyseria: Dennis Bots 
 
Średniowieczne miasteczko, w którym żyje 12-letni Storm ma wiele tajemnic. Jedną z nich jest list, o którym wciąż szepczą dorośli. Chłopiec chce dowiedzieć się więcej. Ciekawość popchnie go w stronę wielkiej przygody. 12-letni Storm pomaga tacie w drukarni. Pewnego dnia drukarz zostaje pojmany przez Inkwizycję. Chłopiec podejrzewa, że to z powodu powielanego tajemniczego listu. W ostatniej chwili udaje mu się uciec i zabrać ze sobą matrycę, która sprowadziła na ojca kłopoty. Podczas ucieczki Storm spotyka ukrywającą się w podziemiach Marieke, z którą wyrusza na ratunek aresztowanemu drukarzowi. Żadne z nich nie spodziewa się jeszcze, że druk może mieć moc kruszącą mury, a ich przypadkowe spotkanie wpłynie na całe ich życie. Film reżysera nagrodzonych na Kinie Dzieci „Sekretów wojny”. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 18.00. 
XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka - koncert laureatów 
 
Muzyczne zwieńczenie XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Laureaci pierwszych miejsc w kategoriach skrzypce, altówka i obój zaprezentują się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zwycięzcy zaprezentują się z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, wykonując wybrane przez siebie, konkursowe utwory. 
 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r., jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek. 
 
Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji. 
 
NIEDZIELA 
 
Kino Kadr godz. 15.00. – seans dla dzieci 
Zimowe przygody Jill i Joy- 
Kraj: Finlandia, 2014, czas trwania: 81 min, gatunek: aktorski 
Kategoria wiekowa: 4+ (dubbing) 
Reżyseria: Saara Cantell 
 
Mały czy duży – każdy potrzebuje domu. Niestety dom państwa Malutkich został zniszczony. Jill i Joy wiedzą, jak im pomóc. Do czasu aż znajdą nowe mieszkanie, mogą rozgościć się w domku dla lalek. Święta coraz bliżej. Jill i Joy goszczą u siebie państwa Malutkich. Najmniejsza rodzina na świecie straciła dom przez dużych. Dziewczynki oferują im pobyt w domku dla lalek. Przynajmniej do przyjazdu pani Róży. Tak, tej samej, która kiedyś zaprojektowała dom dla dziewczynek. Ona na pewno zaradzi coś na kłopoty mieszkaniowe Malutkich. Jednak w oczekiwaniu na świąteczną wizytę pani Róży Malutcy mają kolejne kłopoty. I znów przez dużych! Sąsiadka dziewczynek – Adela – chce ich złapać i sprzedać do gabinetu osobliwości. Czy Jill i Joy staną w obronie nowych przyjaciół? 
 
Przygoda Nelly – Kino Dzieci godz.17.00. 
Kraj: Niemcy, 2016, czas trwania: 97 min, gatunek: aktorski 
Kategoria wiekowa: 9+ (lektor) 
Reżyseria: Dominik Wessely 
 
Informacja o przeprowadzce zaskakuje Nelly u progu wakacji. Potem jest tylko gorzej! Kłótnia z rodzicami, ucieczka, intryga z elektrownią w tle i to wszystko w Transylwanii. Wakacje nie będą nudne! Wszyscy wybierają się na wspaniałe wakacje, a tylko Nelly musi jechać z rodzicami do Rumunii. Od początku jest okropnie – nie zdołali nawet dolecieć do Sibiu, bo zepsuł się samolot. Do tego okazuje się, że to nie zwykły rodzinny wyjazd. Ojciec nadal jest w pracy. On i te jego elektrownie wiatrowe. Jakby tego było mało, nikt nie uprzedził Nelly, że mają się tu wkrótce przeprowadzić. Czy może być gorzej? Może – dziewczyna zostaje porwana. A to dopiero początek jej przygody! 
 
Dom Kultury Ząbkowice godz. 18.30. 
Bednarek Live – koncert 
 
Sceną Domu Kultury Ząbkowice zawładną jamajskie rytmy w wykonaniu Kamila Bednarka wraz z zespołem! Wszystkim znany Bednarek wykona głównie utwory ze swojego ostatniego krążka zatytułowanego Oddycham. Koncert odbędzie się w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, a co za tym idzie bilety na koncert będą darmowe i wkrótce dostępne w sekretariacie Domu Kultury Ząbkowice. 
 
2008 rok – powstaje zespół Star Guard Muffin, którego pierwszym wydawnictwem była epka zatytułowana Ziemia Obiecana. Zespół zdobył szeroką popularność w 2010 roku dzięki telewizyjnemu programowi Mam Talent i sukcesowi odniesionego w nim przez Kamila Bednarka – wokalisty, kompozytora, autora tekstów i multiinstrumentalisty. Wydany w tym okresie debiutancki album StarGuardMuffin Szanuj uzyskał status podwójnej platyny. W 2011 StarGuardMuffin gościli na Jamajce i efektem sesji nagraniowej w studio Tuff Gong rodziny Marley był maxisingiel Jamaican Trip, gdzie wśród gości pojawiają się m.in. Capleton, Stephen Newland (Rootz Underground), Dean Fraser, The Tamlins czy muzycy zespołu Shaggy’ego. W 2012 roku po zmianach w składzie narodził się zespół BEDNAREK, który nagrał wysoko ocenianą płytę Jestem…, która utrzymywała się w zestawieniu OLiS ponad 12 miesięcy, a po upływie roku od wydania ponownie zajęła pierwszą pozycję. Rok później ukazał się suplement zawierający remixy oraz dubowe i koncertowe wersje. W roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej. W 2014 na rynku pojawiło się wydawnictwo koncertowe DVD/CD z Przystanku Woodstock. Rok 2015 to album Oddycham, zrealizowany m.in. w Tuff Gong Studio z gościnnym udziałem światowych gwiazd reggae jak Alborosie, Junior Kelly czy Dean Fraser. Płytę promują single List, Euforia i Sailing. 
 
Skład zespołu: 
Kamil Maccabraa Bednarek - wokal 
Kamil Staff Stefański - wokal 
Maciej Pilu Pilarz - perkusja 
Radosław Radziula Szyszkowski - instrumenty klawiszowe 
Łukasz Bzyniu Bzowski - instrumenty klawiszowe 
Piotr Zwierz Stanclik - gitara basowa 
Piotr Piter Bielawski - gitara 
Łukasz Zgoda - saksofon 
Michał Podżer Podżus - trąbki 
Gwidon Bocian Muszyński - technik sceny 
Franciszek Franz Szyszkowski - realizator monitorowy 
Adam Ołówek Hołysz - realizator dźwięku 
Marcin Martin Czok - realizator światła 
Filip Miguła - instrumenty klawiszowe (w zastępstwie) 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 20.00. 
Grupa MoCarta w programie XX-lecie Dzieła wybrane 
 
Grupa MoCarta istnieje już 20 lat, toteż przyszedł czas na wspomnienia i refleksje. Najnowszy program, w którym zawarte są najważniejsze i najlepsze skecze - temu służy. Zdajemy sobie sprawę, że wielu naszych widzów z racji młodego wieku może nie pamiętać wielu skeczy sprzed 10 czy 20 lat. Pomimo Jubileuszu 20–lecia istnienia, Grupa MoCarta nadal tworzy, ma wiele nowych, zaskakujących pomysłów i skeczy, ciągle dużo koncertuje w kraju i na świecie. 
 
CAŁY WEEKEND 
 
Kino Kadr 
Ptaki śpiewają w Kigali godz. 17.00. w piątek. W pozostałe dni o godz. 19.30. 
Gatunek: dramat, kraj produkcji: Polska 2017, czas trwania: 113 min 
 
Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Obsada: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński 
 
Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów Papusza i Plac Zbawiciela. Film otrzymał nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz wziął udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie. 
 
Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki. 
 
Jak pisał Ryszard Kapuściński: "wiek XXI będzie wiekiem Innego" i o tym właśnie chcemy opowiedzieć - Joanna Kos-Krauze, reżyserka. 
 
Pałac Kultury Zagłębia - Galeria godz. 13.00.-19.00. 
Papier i Szkło – wystawa prac Matyldy i Zbigniewa Makulskich 
 
Zbyszek Makulski (rocznik 1962) – fotograf pasjonat. Gdy tylko może chwyta za aparat i rusza w świat – zarówno bliższy, jak i dalszy. Razem z żoną Marią odkrywa zakątki Polski i Europy, które uwiecznia na fotografiach już od ponad 20 lat. Animator i organizator. Ma na koncie kilkadziesiąt plenerów w Polsce i za granicą. Autor i współautor kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współtwórca i redaktor portalu fotograficznego i nieformalnej grupy fotograficznej „Foto-Azyl”. W 2016 r. laureat nagrody głównej w konkursie fotograficznym Blisko Wody, organizowanym z okazji Światowego Dnia Wody. 
 
Matylda Makulska (rocznik 1986) – po ukończeniu liceum plastycznego w Dąbrowie Górniczej przeniosła się do Wrocławia, gdzie uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła (uzupełniony aneksem z malarstwa). Obecnie działa na terenie Warszawy, gdzie prowadzi autorską pracownię szkła. Odbiorcy jej prac rozsiani są po całym świecie – od Polski po USA. Większość czasu poświęca na tworzenie sztuki użytkowej, ale od czasu do czasu angażuje się w projekty czysto artystyczne. 

Komentarze


Pozostałe

Dąbrowa na weekend

Pójść na koncert młodej, utalentowanej artystki? A może złapać byka za rogi? Albo świetnie się bawiąc, pomóc chorej dziewczynie? Nie musicie wybierać. W piątkowe popołudnie zapraszamy na koncert Julii Marcell Trio, który będzie kolejnym wydarzeniem w ramach ZagłębiaWood. W sobotę, pisząc dyktando, sprawdzicie swoją wiedzę ortograficzną. W niedzielę wiele będzie się działo na placu Wolności, gdzie każdy powinien przyjść, by dobrze się bawiąc, pomóc chorej Patrycji.

Zobacz więcej