My default image

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa na weekend - co, gdzie, kiedy

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Dąbrowa na weekend - co, gdzie, kiedy


Aby choć troszkę osłodzić żal za mijającymi wakacjami, w najbliższy weekend nie będzie czasu na nudę. W piątek i sobotę bawimy się w czeskim stylu. Teren Fabryki Pełnej Życia zamieni się w czeską enklawę. Czeskie piwo, muzyka i jedzenie to nie wszystko, co przez dwa dni będzie się działo w ramach imprezy. W piątek grzech będzie spać. Zamiast pod kołderkę będzie można nocą zwiedzać Pałac Kultury Zagłębia lub pojeździć na rolkach na Pogorii.

Dąbrowa na weekend - co, gdzie, kiedy

Nad Pogorię zapraszamy także w niedzielę, by pokibicować tym, którzy zmierzą się z wodnym żywiołem. Weekend, a tym samym lato pożegnamy dorocznym świętem plonów. Muzyczną gwiazdą tegorocznych Dożynek będzie zespół Future Folk. 

PIĄTEK 
Fabryka Pełna Życia godz. 14.30. 
Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego po polsku i po czesku 
 
Czeski weekend w naszym mieście zbiegł się z Narodowym Czytaniem dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańkiego, dlatego utwór będzie czytany w języku polskim i czeskim. „Każden sobie rzepkę skrobie”; „A to Polska właśnie”; Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Chłop potęgą jest i basta” – to są wszystkim znane cytaty z „Wesela”, które na dobre weszły do języka polskiego. 
 
Fabryka Pełna Życia godz. 15.00. 
Weekend po czesku 
 
Ten weekend spędzimy w czeskim klimacie i wcale nie będziemy musieli przekraczać południowej granicy naszego kraju. Wystarczy wyjść z domu i pojawić się na terenie Fabryki Pełnej Życia. To tutaj będzie bić serce wydarzenia, pokazującego to, że związki Dąbrowy z południowym sąsiadem korzeniami sięgają końca XIX wieku. Trudno sobie wyobrazić czeskie wydarzenie bez piwa i dobrego jedzenia, więc połechtamy kulinarnie podniebienia gości, prawdziwymi czeskimi smakami. Nie zapomnimy także o najmłodszych, którzy będą się bawić w towarzystwie bohaterów czeskich kreskówek. Dzień zwieńczy koncert czeskich artystów. 
 
15.00-17.00 – Seminarium „Współpraca gospodarcza Polski i Czech. Od relacji bilateralnych po konkurencyjność międzynarodową”, patronat i współpraca z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach oraz Czesko-Polską Izbą Gospodarczą w Ostrawie (miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu). 
 
16.00-18.00 – Strefa malucha – animacje dla dzieci w czeskim klimacie 
 
17.00- upamiętnienie Emila Skody na terenie Fabryki Pełnej Życia, występ mażoretek oraz Miejskiej Orkiestry Dętej 
 
18.00 - występ tamburystów ze Studenki, miasta partnerskiego Dąbrowy Górniczej 
 
19.00 - koncert rockowy, Petr Hradsky z zespołem Below the Mark 
 
20.30 - koncert Crossband 
 
Atrakcje przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną 
 
16:30 - 18:00 - warsztaty lalkarskie z Jakubem Folvarcnym - absolwentem Wydziału Alternatywnego i Lalkowego Teatru na praskiej Akademii Teatralnej. Animacja przedmiotu, budowanie prostych lalek teatralnych i ich animowanie. 
 
17:00 - 18:00 - przedstawienie lalkowe „Wilk i głód” (Jakub Folvarčný – Teatr „Ústav úžasu”, Praga) - interaktywne przedstawienie lalkowe da widzów w każdym wieku, od lat trzech. 
 
Bajka o tym, co się może stać, kiedy wilk jest głodny. Bardzo głodny! Taki głodny, że zjadłby i Czerwonego Kapturka, i babcię, i jeszcze trzy koźlątka na deser. 
 
Scenografia, lalki i rekwizyty spektaklu są wyjątkowe – wszystkie powstały z raczej nietypowych przedmiotów, jakie jego autor, Jakub Folvarčný, dostał bądź znalazł podczas stypendium w Finlandii. 
 
Przedstawienie było już grane w 7 europejskich krajach, w 6 różnych językach, przez 1 aktora, który jest jednocześnie jego autorem i reżyserem. Specjalnie dla Was przedstawi najnowszą wersję językową: polsko-czeską! 
 
Spektakl został doceniony główną nagrodą na międzynarodowym festiwalu lalkowych teatrów dla dzieci Mateřinka w Libercu w 2011 roku oraz na międzynarodowym festiwalu w Maribor (Słowenia) w 2014 r. 
 
Poza sceną: 
 
12:00 – 18:00 – Festyn rodzinny po czesku 
12:00 – 16:00 – Gra rodzinna „Poznaj czeskie wynalazki” 
12:00 – 15:00 – „Niedoparki" – warsztaty plastyczno – literackie 
 
Warsztaty oparte o czeski bestseller Pavla Šruta, zilustrowany przez Galinę Miklínovą. Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody „niedoparków” szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m. in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży. Niedoparki to domowe stworki żywiące się skarpetkami. Zawsze zjadają tylko jedną z pary skarpetek, pozostawiając drugą. Na całym świecie żyje ich bardzo wielu, a mieszkają w każdym domu. 
 
Na warsztatach opowiemy o książce, przeczytamy jej fragmenty, a potem uszyjemy z 
ze skarpetek tytułowe Niedoparki 
 
Działania towarzyszące: 
 
Wystawa „Czescy wynalazcy i wynalazki” z czeskiej Akademii Nauk – wystawa w lekkiej formie karykatur czeskich naukowców, których wynalazki znamy i wykorzystujemy wszyscy, nawet się nie domyślając, że powstały właśnie w Czechach! 
 
Centrum Sportów Letnich i Wodnych 20.45. 
Rolki Nocą 
 
Nocny przejazd trasą nad Pogorią to atrakcyjna propozycja dla fanów rolek i wrotek. Wszyscy, którzy ukończyli 16 lat będą mogli stanąć na starcie 6-kilometrowej trasy. Od 20.45. do 21.30. chętni będą musieli bezpłatnie zarejestrować się w biurze zawodów przy ośrodku Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III. O 21.30. zaplanowano rozgrzewkę dla zawodników, którzy wystartują o 22.00. Wszyscy uczestnicy przejazdu muszą mieć kaski. Organizator zaleca posiadanie oświetlenia czołowego. Pełny regulamin jest dostępny na stronie: [ http://csir.pl/aktualnosci-650-ROLKI_NOCa_.html | http://csir.pl/aktualnosci-650-ROLKI_NOCa_.html ] 
 
SOBOTA 
 
Fabryka Pełna Życia godz. 12.00. 
Weekend po czesku 
 
Przed nami drugi dzień czeskiego wydarzenia. Rozpoczynamy w samo południe na Placu Wolności zlotem czeskich zabytkowych samochodów. Poza tym będzie okazja, by kupić orginalne czeskie smakołyki oraz będzie można podpatrzeć przy kuchni czeskiego kucharza. Spotkanie z reporterem, czeskofilem, Mariuszem Szczygłem przybliży uczestnikom kraj naszych południowych sąsiadów, a może przy okazji obali sterotypy tkwiące w polskiej świadomości. 
 
12.00 – 16.00 – Zlot zabytkowych czeskich samochodów - Plac Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia 
12.00 – Stoisko prezentujące najciekawsze atrakcje turystyczne Regionu Morawsko-Śląskiego i Moraw – Czeska Organizacja Turystyczna 
12.00 – 18.00 – Piknik Rodzinny w czeskim klimacie, dmuchańce 
12.00 – „Czeski Rynek” - stoiska handlowe regionalne z tradycyjnymi czeskimi wyrobami rzemieślniczymi i artykułami spożywczymi 
12.00 – 19.00 – pokazy kulinarne kucharza z Czech 
15.00 – 16.00 – koncert - Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej 
16.00 – spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem 
17.30 – koncert Ondrej Ruml 
19.00 – koncert zespołu Pirates of the Pubs 
20.30 – koncert zespołu Zrní 
 
NIEDZIELA 
 
Pogoria III godz. 12.00. 
Pogoria Open Water 
 
Zapraszamy do kibicowania w III Otwartych Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej w Pływaniu w Wodach Otwartych. Swoich sił na akwenie spróbują dzieci, młodzież i dorośli. Zawody zostaną rozegrane z podziałem na kobiety i mężczyzn, w kilku kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. 
 
Park Hallera godz. 15.30. 
Miejskie Dożynki 2017 
 
Tego dnia do Dąbrowy ponownie zawita grecki bóg plonów Dionizos, by razem z mieszkańcami bawić się na corocznym święcie, podsumowującym żniwa i wieńczącym letnie imprezy plenerowe. Gospodarzem święta, podczas którego wystąpią Koła Gospodyń Wiejskich, Redlin Folk Music Show, zespół Tacy Sami oraz gwiazda wieczoru zespół Future Folk, będzie dzielnica Strzemieszyce Wielkie. 
 
Wszystko tradycyjnie rozpocznie się od uformowania pochodu dożynkowego oraz mszy dziękczynnej za tegoroczne plony. 
 
Wtedy właśnie na scenie zobaczymy uczniów szkoły podstawowej nr 5, po których zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całego miasta. Kolejnym punktem programu będzie występ dąbrowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „PKZ Gołowianie”, który w tym roku świętuje swoje 40-lecie. O 18.00 na scenę wyjdzie zespół Redlin Folk Music Show, charakteryzujący się żywiołowością oraz pozytywną energią zawartą w nowocześnie folkowych utworach. Tuż po nim w Parku Hallera usłyszymy znane wszystkim przeboje autorstwa Lady Pank w wykonaniu zespołu Tacy Sami. Gwiazdą Miejskich Dożynek będzie grupa wykonująca elektroniczną muzykę taneczną opartą na góralskim folku, czyli Stanisław Karpiel Bułecka i jego zespół Future Folk! 
 

Komentarze


Pozostałe

Zobacz więcej