My default image

Dąbrowa Górnicza

Wiosna oczami alergika - jakie objawy mogą pojawić się w okresie pylenia roślin?

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Wiosna oczami alergika - jakie objawy mogą pojawić się w okresie pylenia roślin?


Niemal wszyscy niecierpliwie czekają na nadejście wiosny, jednak z pewnością nie alergicy. Dla nich ta pora roku nie jest czymś pozytywnym, a wręcz przeciwnie – jest to jeden z najtrudniejszych okresów. Niestety alergikom przysparza on wielu kłopotów. Jest to czas, kiedy zaczynają kwitnąć rośliny, co dla osób chorych na alergię oznacza kaszel, katar oraz bóle głowy. Szczególne zagrożenie stanowią pyłki roślin. (artykuł sponsorowany)

 Wiosna oczami alergika - jakie objawy mogą pojawić się w okresie pylenia roślin?

Są one łatwo przenoszone przez wiatr i bez problemu dostają się do organizmów uczulonych osób. 

Co warto wiedzieć o alergii i jak można sobie z nią radzić? Odpowiedź znajdziesz w serwisie Netlekarz.pl – jest to bogate źródło wiedzy o chorobach, a w tym także o uczuleniach. Przeczytaj nasz artykuł i sięgnij po poradę.
 
Czym jest alergia?
 
Alergia to nadwrażliwość występująca w wyniku nieodpowiedniej reakcji organizmu ludzkiego na czynniki, które powinny być dla niego obojętne. Są one nazywane alergenami. W walce z nimi kluczową rolę odgrywa układ odpornościowy, który ocenia, czy dana substancja jest dla organizmu zagrożeniem, czy też nie. Czasem jego reakcja nie jest prawidłowa i uznaje on pozornie niegroźne związki za niebezpieczne. W takiej sytuacji można mówić o alergii. 
 
Gdy dochodzi o reakcji alergicznej, pojawiają się objawy takie, jak kichanie, kaszel, zapalenie spojówek i trudności w oddychaniu. W niektórych przypadkach atak alergii może nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i konieczna może okazać się wizyta na oddziale ratunkowym. Zazwyczaj spotyka się dwa rodzaje alergii: wziewną i pokarmową. Alergie dające o sobie znać wiosną zalicza się do tych wziewnych. Reakcje uczuleniowe wywoływać mogą trawy, grzyby, pleśnie oraz drzewa, takie  jak olcha, leszczyna, platan, buk, dąb oraz wierzba. 
 
Objawy alergii
 
Objawy alergii na pyłki roślin mogą pojawić się bardzo wcześnie (już w zimie) i towarzyszyć alergikom nawet do lata. Wszystko zależy od tego, na co uczulona jest dana osoba. Do najbardziej powszechnych objawów alergii na pyłki należą: katar, zapalenie spojówek, kaszel, a czasami nawet gorączka. Zwykle pojawia się bardzo intensywna wydzielina z nosa oraz uczucie jego zatkania. Do tego dochodzą ataki kichania i świąd. Czasami mogą pojawić się problemy z koncentracją i pamięcią oraz bóle głowy. 
Zapalenie spojówek polega na mocnym zaczerwienienie oczu, intensywnym łzawieniu, pieczeniu, a nawet opuchliźnie, która zazwyczaj idzie w parze z nieżytem nosa - typowym objawem alergii wziewnej. Jeżeli chodzi o kaszel, jest on z reguły suchy i męczący, nasilający się szczególnie w nocy i nad ranem. U niektórych osób uczulonych na pyłki roślin dochodzi do wysokiej gorączki.  Często zdarza się, że do objawów alergii wziewnej dołącza się alergia pokarmowa powstała na skutek alergicznych reakcji krzyżowych pomiędzy pyłkiem drzew, a niektórymi rodzajami pokarmów. Na przykład pyłek olszy lub brzozy może wywołać alergiczną reakcję krzyżową z orzechami, jabłkami, marchwią, a nawet ziemniakami. 
 
Leczenie alergii
 
Każdy alergik, szczególnie w czasie pylenia się roślin, powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim w miarę możliwości należy omijać miejsca, w których stężenie pyłków jest szczególnie wysokie. Najbezpieczniej jest wybierać okolice nadmorskie lub wysokogórskie, ponieważ są one mniej zanieczyszczone. Bardzo ważne jest zdobywanie wiedzy na temat alergii, jak również systematyczne obserwowanie reakcji organizmu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku alergików jest udanie się do lekarza, który pomoże zdiagnozować alergię i ustalić na co konkretnie jest uczulony organizm. Tak naprawdę leczenie alergii na pyłki roślin jest żmudne i wymaga czasu. Najczęściej stosuje się doraźne przyjmowanie leków antyalergicznych lub  immunoterapię przed rozpoczęciem sezonu pylenia. 
 
Skąd czerpać informacje o alergiach i jak się przed nimi chronić?
 
Każdy z nas powinien posiadać podstawową wiedzę o alergiach, która pozwoli nam sprawnie rozpoznawać ich objawy i podejmować odpowiednie działania. Najprostszym sposobem na jej pozyskanie jest korzystanie z serwisu Netlekarz.pl. Zgromadzono w nim rzetelne porady i wskazówki dotyczące radzenia sobie z alergią, a także szczegółowe opisy tej dolegliwości. Z pomocą portalu Netlekarz.pl unikniesz nieprzyjemnych reakcji w okresie wiosny!
 
artykuł sponsorowany
 

Komentarze


Pozostałe

Dąbrowa na weekend

Pójść na koncert młodej, utalentowanej artystki? A może złapać byka za rogi? Albo świetnie się bawiąc, pomóc chorej dziewczynie? Nie musicie wybierać. W piątkowe popołudnie zapraszamy na koncert Julii Marcell Trio, który będzie kolejnym wydarzeniem w ramach ZagłębiaWood. W sobotę, pisząc dyktando, sprawdzicie swoją wiedzę ortograficzną. W niedzielę wiele będzie się działo na placu Wolności, gdzie każdy powinien przyjść, by dobrze się bawiąc, pomóc chorej Patrycji.

Zobacz więcej