My default image

Dąbrowa Górnicza

Adaptacja do zmian klimatu

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Adaptacja do zmian klimatu


Dąbrowa Górnicza znalazła się w gronie 44 największych polskich miast, których samorządy opracują plan działań zmierzających do ograniczenia skutków zmian klimatu. Jest to nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, bowiem po raz pierwszy, jednocześnie będą opracowywane 44 „mapy drogowe” – plany działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno - edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk jak: nawalne deszcze, powodzie, podtopienia, fale upałów, mrozów czy susze.

 Adaptacja do zmian klimatu

Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji pomoże przystosować miasto do zmieniających się warunków klimatycznych, poprawi bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców, pozwoli również ubiegać się o środki finansowe na realizację działań adaptacyjnych. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską. 

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej coraz częściej odczuwają wpływ wysokich temperatur i fal upałów, potęgowanych jeszcze występowaniem tzw. miejskiej wyspy ciepła. Występują też podtopienia po obfitych opadach deszczu, wylewają rzeki. Rośnie liczba dni bez opadów oraz dni bezwietrznych i z bardzo słabymi wiatrami. Nie można poprawić jakości powietrza, nie ma możliwości „przewietrzania” miasta. Jest to szczególnie widoczne w okresie jesienno-zimowym, kiedy nad miastem powstaje niewidzialny „parasol”. Emitowane w mieście zanieczyszczenia nie mogą się wtedy rozprzestrzeniać ani w kierunku pionowym, ani poziomym, co prowadzi to do ich nadmiernej koncentracji i powstania smogu. 
 
- Zanim powstanie miejski plan adaptacji do zmian klimatu należy ocenić, w jaki sposób klimat wpłynie na miasto i jego mieszkańców, jakie będą tego konsekwencje, jakie działania będą odpowiednie, aby temu zaradzić, kiedy należy je wykonać, jakie będą koszty i kto będzie odpowiadał za ich realizację – mówi Ewa Strzelecka-Jastrząb z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, kierująca pracami ekspertów współpracujących z Dąbrową Górniczą. 
 
- Dotychczasowa analiza czynników klimatycznych, potwierdziła, że dla Dąbrowy Górniczej, jak dla większości miast aglomeracji górnośląskiej, zagrożeniem są fale upałów (dni z temperaturą powyżej 30°C), opady nawalne, podtopienia, powodzie rzeczne oraz stany smogowe zimowe i letnie – mówi Barbara Lubasz, naczelnik Wydziału Ekologii i Rolnictwa, kierująca pracami nad przygotowaniem Miejskiego Planu Adaptacji. - Kolejnym elementem prac będzie ocena zdolności miasta do dostosowania się do zmian klimatu, zarówno do poradzenia sobie z negatywnymi skutkami tych zmian, jak i wykorzystania szans, jakie powstają. 
 
Projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” jest realizowany przez konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis. 
 
Hasłem „Wczujmy się w klimat” Ministerstwo Środowiska zachęca wszystkich do włączenia się w proces przystosowywania do zmian klimatu. Będą to ułatwiać informacje oraz materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej projektu – www.44mpa.pl. Informacje można uzyskać także na www.facebook.com/44mpaPL oraz https://twitter.com/44mpaPL. 
 
mat. prasowe

Komentarze


Pozostałe

Dąbrowa na weekend

Pójść na koncert młodej, utalentowanej artystki? A może złapać byka za rogi? Albo świetnie się bawiąc, pomóc chorej dziewczynie? Nie musicie wybierać. W piątkowe popołudnie zapraszamy na koncert Julii Marcell Trio, który będzie kolejnym wydarzeniem w ramach ZagłębiaWood. W sobotę, pisząc dyktando, sprawdzicie swoją wiedzę ortograficzną. W niedzielę wiele będzie się działo na placu Wolności, gdzie każdy powinien przyjść, by dobrze się bawiąc, pomóc chorej Patrycji.

Zobacz więcej