My default image

Dąbrowa Górnicza

Kulturalna Dąbrowa - Biedaszyby

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Kulturalna Dąbrowa - Biedaszyby


Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Dąbrowiacy" oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Dąbrowie Górniczej, zapraszają w poniedziałek, 5 czerwca 2017 roku na spotkanie z Wisławem Kotarbą, pasjonatem historii przemysłu Zagłębia Dąbrowskiego, który poprowadzi prelekcję nt: " Biedaszyby w przedwojennej Dąbrowie - sposób na przeżycie albo dobry interes?".

Kulturalna Dąbrowa - Biedaszyby

Wystąpienie będzie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich Wiesław Kotarba opowie o przyczynach powstawania biedaszybów, sposobach ich budowy, walkach o nie i z nimi oraz ludziach, którzy je budowali. Pokaże mapy biadaszybów, zlokalizowanych i odkrytych przez służby kopalniane i policję w centrum Dąbrowy Górniczej. W drugiej części wskaże miejsca w terenie, w śródmieściu, gdzie przed wojną umiejscowione były biedaszyby. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00, wstęp wolny. 

- Szacuję, że w okolicach Dąbrowy, na wychodniach pokładów węgla (miejscach gdzie pokład węgla zbliżał się do powierzchni ziemi), było kilka tysięcy szybów i szybików. Niektóre, jak te w okolicach starego koryta Przemszy w Sosnowcu, były w zasadzie odkrywkami. Wystarczyło usunąć ok. 04-0,5 metrów nadkładu i wydobywać węgiel. Inne miały niejednokrotnie po kilkadziesiąt metrów głębokości. Te głębokie wymagały dużych inwestycji, pozwolić sobie na takie mogli bogaci ludzie, którzy wynajmowali bezrobotnych górników, zapewniając im sprzęt do kopania i materiały do zabezpieczania szybów i przodków, oraz odbierali węgiel sprzedając go odbiorcom. Takich "biznesmenów" było w Dąbrowie Górniczej w latach 20-tych i 30-tych XX wieku sporo. Nie płacąc koncesji, nie dbając o powierzchnię, nie płacąc podatków - bogacili się, całą odpowiedzialność przerzucając na bezrobotnych, którzy pracowali nie znając nawet swojego pracodawcy. Drugą grupę stanowili bezrobotni, którzy zbierali się w grupy rodzinne, znajomych, podejmowali wydobycie na własny rachunek i na własny koszt. Z reguły szyby drążyli w zimie, aby uniknąć kosztownej ich obudowy, co siłą rzeczy prowadziło do mnóstwa wypadków - mówi Wiesław Kotarba. 
 
Wykorzystane zdjęcia pochodzą z albumu Maxa Steckla - Biedaszyby, wydanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach w roku 2008. 
Wykład odbędzie się w Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 6a w Dąbrowie Górniczej,
 
mat. prasowe
 

Komentarze


Pozostałe

Dąbrowa na weekend

Pójść na koncert młodej, utalentowanej artystki? A może złapać byka za rogi? Albo świetnie się bawiąc, pomóc chorej dziewczynie? Nie musicie wybierać. W piątkowe popołudnie zapraszamy na koncert Julii Marcell Trio, który będzie kolejnym wydarzeniem w ramach ZagłębiaWood. W sobotę, pisząc dyktando, sprawdzicie swoją wiedzę ortograficzną. W niedzielę wiele będzie się działo na placu Wolności, gdzie każdy powinien przyjść, by dobrze się bawiąc, pomóc chorej Patrycji.

Zobacz więcej